RAFAH OPERASYONU: İSRAL'İN VİETNAMI MI?

11 Mayıs günü Haaretz'de eski İsrail Başbakanlarından Ehud Olmert'in bir yorum yazısı çıktı. Olmert, aslında bir süredir bizim tekrarlayıp durduğumuz bir şeyi söylüyordu ve bu bakımdan yazısı önemliydi. Olmert'e göre savaş çoktan sona erdi, İsrail Gazze'de yapabileceğini yaptı ve aslında -bunu Olmert açık olarak söylemiyor tabi- sonuca ulaşamadı. Bu noktada Olmert'e göre İsrail'in yapabileceği fazla bir şey yok, savaş bitti ve sürüyormuş gibi davranmak İsrail adına bir kazanç vaat etmiyor.

Pazartesi 13 Mayıs 2024 03:00
GAZZE'DE ATEŞKESE YÖNELİK KARAR ÇIKAR MI?

Bir pazar günü daha geldi ve biz aynı cümleleri kuruyoruz: Acaba Kahire'deki pazarlıktan Gazze'de ateşkese yönelik bir karar çıkar mı?

Pazartesi 06 Mayıs 2024 03:00
PASİFİK GÜNDEMİ

Bir süredir Asya gündemine bakamıyoruz, bölgemizdeki gelişmeler gündemimizi dolduruyor. ABD seçimlerine şunun şurasında altı ay gibi bir süre kalmışken Biden yönetimi pek çok bölgede durduğu pozisyonu (başarısız olsa da ve başar için arka kapıdan alternatifler aransa da) değiştirecek radikal bir karar vermeyecek görünüyor. Bu bağlamda zaten ABD için önemli olan Hint-Asya gündemi daha da önemli hale geliyor.

Pazartesi 29 Nisan 2024 10:05
Misilleme cuması, ziyaretler cumartesisi: Ne anlama geliyorlar?

14 Nisan İran misillemesinden itibaren bölge heyecanlı günler geçiriyor. 14 Nisan, 7 Ekim saldırılarından itibaren Hamas-İsrail çatışmasının ana unsurunu İran-İsrail çatışmasını gölgelerden çıkardı. Denilecek ki, bu konuda Gazze'nin ötesine savaşı taşımaya çalışan asıl aktör İsrail'di, Gazze operasyonu sürerken- üstelik bu operasyondaki hedeflerini gerçekleştirecek bir güç de sergileyemezken- Hizbullah liderlerini ve sonunda da Suriye'de İran konsolosluğunu hedef alan İsrail'di.

Pazartesi 22 Nisan 2024 00:30
İRAN MİSİLLEMESİNİN MESAJLARI

13 Nisan'ı 14 Nisan'a bağlayan gece İran, İsrail'e misilleme saldırısında bulunmasaydı, bugün ABD-Japonya-Filipinler görüşmesini değerlendirecektik.

Pazartesi 15 Nisan 2024 03:00
Kahire'de ateşkes görüşmelerinde yeni tur başlarken Gazze

Bir başka pazar günü başka bir Gazze savaşı, Hamas-İsrail çatışması değerlendirmesi için masa başına oturduk ama geçen pazar gününden bugüne değişen fazla bir şey yok. Oysa sahada çok şey değişiyormuş gibi gözüküyor. Öncelikle belirtmeliyiz; geçen pazar günü gerçekleşen Hamas-İsrail- arabulucular arasındaki ateşkes görüşmelerinden bir şey çıkmadı ama masa da devrilmedi. Hala İsrail, Hamas ile görüşmek zorunda. Suriye'de İran diplomatik temsilciliğini vurmaya cesareti olan Netanyahu Hükümeti'nin Hamas ile görüşmeyeceğiz demeye cesareti yok. Sokaklar Netanyahu'yu istemiyor ama…

Pazartesi 08 Nisan 2024 02:35
KAHİRE GÖRÜŞMELERİNDEN ÖNCE BİR DEĞERLENDİRME

Bu yazı pazar günü kaleme alınıyor ve okuyucusu ile pazartesi günü buluşuyor. Bu hafta buluştuğunda okuyucunun gündemi Türkiye'deki yerel seçimlerin sonuçları olacak.

Pazartesi 01 Nisan 2024 03:00
MOSKOVA ETRAFINDA GÜNDEM

​Bir süredir Rusya cephesine bakmadığımızı fark ettim. Son haftalardaki gelişmeler, oysa, Moskova'da ne oluyor ve Moskova ile diğerleri arasında ne oluyor sorusunu sormak; değişen bir şey yok ama yaşananlar yine de önemli demek için bize sebepler sundu.

Pazartesi 25 Mart 2024 00:00