SPORLA "KARDELENLER MİSALİ" HAKKARİ

Yaşar İÇEN 18 Şub 2024

Yaşar İÇEN
Tüm Yazıları
"Sevgiyle ve ilgiyle beslemeden, yüreklerindeki öğrenme heyecanlarına yeni yeni kapılar aralamadan, ufka doğru uzanıp hayallerine ulaşmalarını sağlayacak merdivenleri inşa etmeden, yön bulmaları ve aydınlanmaları için 'Güneş olup' yanmayı göze almadan; yeni nesillerin yeşermesini ve Türkiye adına boy vermesini nasıl beklersiniz?" demiştim birkaç yıl önce gençlere yönelik kaleme aldığım Kardelenler Misali isimli kitabımda…

Gençlerimiz bölgenin geçmiş gerçekleriyle yüzleşmeliydi ve şu an soludukları huzura sımsıkı sarılmalıydı. Bu fikirle yazmıştım Kardelenler Misali’ni. Çabucak okusunlar, hafızalarına kazısınlar ve rehber niyetine paylaşsınlar diye az ve öz cümlelere onlarca yılın acısını ve devletin huzura vardıran mücadelesini.

O gün yine her tarafta karınca misali bir o yana bir bu yana koşturuyorlardı…

Büyük bir organizasyon daha onların zihniyle, yüreğiyle ve emekleriyle kusursuz bir şekilde tamamlanmıştı… Sporcular pek çok branşta yeteneklerini sergilerken kurum çalışanları da alanda bulunanların can simidi gibiydi. Siz bakmayın benim böyle normalmiş gibi anlattığıma onlar Hakkâri gibi zor bir coğrafyada pek çok branşta sporun ve Hakkarili evlatların “biz de varız” demesine vesile oluyorlar, hem de kusursuzca ve profesyonelce…

Geçtiğimiz hafta 2800 rakımlı Mergabütan Kayak Merkezi’nde 5’incisi düzenlenen Hakkâri Kar Festivali’nden herkesin spordan, eğlenceden, huzurdan, keyiften yana mutlu bir şekilde evine dönmesine vesile olan tüm kurumlarla birlikte Hakkari Gençlik Spor Müdürlüğü de gerçekten kusursuzdu.

Hakkari Gençlik ve Spor Müdürlüğü yarattığı farkla yıllar önce Hakkari’de ilgimi çeken ilk nokta olmuştu.

Muhteşem ötesi doğası ve tarihi kültürel birikimiyle birlikte Hakkari’de bir mucize daha vardı ve adı da spordu. Konunun uzmanı değilim fakat bana kalırsa nüfus-kitle oranıyla kıyaslarsak nüfusuna göre en fazla lisanslı sporcu kitlesine sahip olan il Hakkari. Mesele sadece lisansla da kalmıyor elbette. Bölge, Türkiye ve Dünya Şampiyonalarında önemli başarılara imza atan Hakkarili gençler katıldıkları yarışmalardan da derecelerle dönüyor. Hatta Hakkari’nin bir dünya şampiyonu bile var biliyor musunuz?

Bazı şehirlerde olduğu gibi Hakkari’de de sporun geniş çerçevede çocukların ve gençlerin hayatına dahil edilmesini çok önemsemiştim. Çünkü böylesi şehirlerde moral-motivasyon-deşarj alanlarının arttırılması tüm kötü kapıların sonsuza kadar kapatılmasına vesile oluyor.

Ve Hakkari Gençlik Spor Müdürlüğü bu işi başarıyla gerçekleştiriyor. İl Gençlik Spor Müdürü Emin Yıldırım’ın lisanslı sporcu olması, sporun akademik kısmında da yer alması, pek çok başlıkta sporu aktif bir şekilde icra etmesi elde edilen başarıda fazlasıyla etkili elbette. Zira mesleğini masadan değil üzerinden çıkarmadığı eşofmanlarıyla bizzat sahada koşturarak ve yaşayarak yerine getiriyor.

Hakkari güçlü bir coğrafya bu sebeple evlatları da sporda önlerine serilen imkanları başarıyla değerlendiriyor. Bilhassa kadın futbol takımlarıyla, voleybolda, kayakta, doğa sporlarında, tekerlekli kayakta, su sporlarında oldukça başarılılar.

Geçtiğimiz yıl Hakkari görevine başlayan Vali Ali Çelik’te karşılaştığı başarılı spor cevherlerini destekleriyle daha da üst seviyeye taşımaya başlamış. Bilhassa kulüpler üzerinden sporu ve sporcuyu destekleyerek daha fazla çocuğa/gence ulaşmasını hedefleyen Vali Çelik’in Hakkari’nin evlatlarıyla iletişimi oldukça kuvvetli.

Velhasılı kelam Hakkari; sporcularıyla, kusursuzca ev sahipliği ettiği bölge ve Türkiye Şampiyonalarıyla, elde ettiği kupaları ve madalyalarıyla, spora uygun coğrafyasıyla, yürekli idarecileriyle “Sporla Kardelenler Misali” açmaya ve Türkiye’nin geleceği adına tomurcuklar vermeye devam ediyor….