ESKİ SEVGİLİYE GERİ DÖNME SORUNSALI

Esra TANRIVERDİ 05 Şub 2024

Esra TANRIVERDİ
Tüm Yazıları
Sabah radyoda dinlediğim bir Kayahan şarkısıyla bu hafta yazacağım konunun başlığı hemen aklımda beliriyor. Bu hafta geri dönüşü yazacağım sizlere. Gidip de dönen sevgili konusundan bahsedeceğim.

Kayahan’ı nasıl bilirsiniz dediklerinde hepimiz onu “Bir öfkeye mahkum ettik her şeyi, bir yemin ettim ki dönemem. Kıyametler kopuyor zavallı yüreğimde hiç mi özlemedin hiç mi hakkım yok bir ara bir sor Allah aşkına…” parçasıyla hatırlar. Gidişlerin bir o kadar da dönüşlerin adamıydı o. Gellerin gitlerin… 

Düşününce, eski sevgiliye geri dönmeyi gerektirecek bir sürü neden bulabiliriz. Belki bittiğini sandığınız duygularınız, içinizde bir yerlerde hala dipdiri duruyor. Bazen hayatınıza giren yeni insanda eskisinin tadını yakalayamayıp eskiye özlem duyabilirsiniz. Onlarca neden işte… Aylarını hatta yıllarını verdiğiniz, mutluluğu beraber yaşadığınız bir insanı unutmak mümkün mü? Bir şarkıda çıkar karşınıza, bir filmde ya da bir şiirde…

İniş-çıkışlar her ilişkide olur. Elbette ki ne yapacağınızı bilemediğiniz, sizi belli kararlar almaya iten bazı dönemler yaşarsınız. Mantık ve duygular aynı şekilde yaşansaydı imkânsız aşk diye bir şey olmazdı sanırım. Peki, neden geri dönülmesi istenir ya da geri dönmek? 

Bunun için birkaç neden sayılabilir. Bunlardan biri zamanında aşk ya çok yarım kalmıştır ya da bir şeyler eksik olmuştur. İlişki tam olarak tüketilememiştir. Bitmediği için yara kapanmamıştır… Gerçek olan şu “Aşk zamanında yaşanır. Sonrası biraz masaldır…” Büyük filozof Herakleitos’un sözü gibi her şey akar, aynı ırmakta ancak bir kez yıkanılır.

Bir ilişkiyi bitirdiğinizde hangi duygular içinde olunur? Hemen söyleyeyim: En çok terk edilmişlik ve yalnız duygusu içerisinde olunur. Onunla aranızdaki dostluğu, samimiyeti şöyle birlikte koltuğa uzanıp keyif yaptığınız anları özlersiniz. Şimdi yeni birini kim bulacak? Bulsanız da bakalım aynı samimiyeti yakalayabilecek misiniz? Oysa eskisi hala orada duruyor, çabaya gerek yok! Tabi yalnız hissetmek eski sevgilinin kollarına geri dönmek için tek başına yeterli bir neden değil. Yalnızlık öyle sanıldığı gibi depresif bir şey de değil; tam tersine kendiniz ve bir sonraki ilişkiniz için en faydalı terapidir. Zaman en iyi ilaçtır ayrılık acısına karşı. Tabi bu zamanı nasıl geçirdiğiniz de önemli.

Eğer ilişkide aldatma veya ciddi bir yalan varsa hemen şunu söylemeliyim ki “Sizi bir kez aldattıysa, utanmalı, iki kez aldattıysa siz utanmalısınız.” Size yalan söylediyse, karakteri buna izin verdiyse bunun zamanla değişmesini beklemeyin, olmayacak. Çünkü aldatmak karakter meselesidir ve ne zamanla ne de terapi ile vazgeçilir. Diyelim ki sevgiliniz başkasıyla olduktan sonra size tekrar dönmek istiyor. Muhtemelen yeni ilişkisinde aradığını bulamamıştır ve ondan kurtulmak için size geri dönüyordur. Ayrılık sebebini her neyse tartışılıp konuşulmadıktan sonra bir şeyin değişmesini beklemek mantıksız. Hiçbir karar vermediyseniz, hiçbir şey değişmediyse bu ilişki bitmeye yine mahkûmdur.

Geri dönüş için denenen yolların çoğu çiftleri birleştirmediği gibi, tam tersine onların birbirlerinden daha çok uzaklaşmalarıyla sonuçlanır. Odaklanmanız gereken nokta şu: yeniden başlayacağınız ilişki hayatınızı olumlu yönde değiştirmelidir.

Ayrılık yaşanacaksa tam yaşanmalıdır. Üç gün sonra hatta üç saat sonra arayıp, mesaj atarak vazgeçmemelisiniz. Dargınlıkla ayrılık farklı şey.

Tekrar ilişkiye başladıktan sonra, bıraktığınız yerden devam edebileceğinizi düşünmek büyük bir yanılgı. Yapılan yanlışları yok sayamazsınız. Verilen zararı onarmak ve kaybedilen duyguları yeniden kazanmak için sabır ve çaba gerekir. Sonuçta ayrılığınızın bir sebebi vardı, onu yok sayamazsınız. Sorunlar gerçekten çözüldü mü? Engeller gerçekten kaldırıldı mı? Daha önce tahammül edemediğiniz şeylere bu defa tahammül edebilecek misiniz? Burada bir başka önemli soru “Neden gitti?” sorusudur. Aşk bitti diye gittiyse bu durumda zaten yapacak bir şey yok. O dönüşün nedeni sadece geçmişe duyulan özlem, alışkanlık ve tabi ki ten uyumu. Yani bu tür dönüşlerde birkaç kez sevişilir sonra yine giden gider. Sanılır ki ayrılıp barışmalar ilişkiyi besler. Hayır. Nasıl olsa geri dönecek gözüyle bakıp ayrılık ciddiye bile alınmaz. Ayrılmamıza neden olan sorunu dikkate almadan tekrar birlikteliğe yelken açmak, tekrar ve daha fazla kalp ağrısına da kapı aralamak anlamına geliyor ne yazık ki..

Şu bir gerçek ki pek çok çift ayrılıyor ve tekrar bir araya gelip başarılı bir ilişki sürdürebiliyor. Ancak burada önemli olan, tarafların birbirine açık olması ve değişimi kabul etmeleridir.