Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 15.04.2024 13:00 Güncelleme: 15.04.2024 13:23

Yılmaz: İşsizlik verisi OVP beklentilerimize göre iyi performans göstermiştir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, şubat ayı işsizlik verisinin 8,7 oranıyla bir önceki aya ve Orta Vadeli Program (OVP) beklentilerine göre iyi bir performans gösterdiğini bildirdi.
Yılmaz: İşsizlik verisi OVP beklentilerimize göre iyi performans göstermiştir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre şubat ayı işsizlik verisinin 8,7 oranıyla bir önceki aya ve OVP beklentilerine göre iyi bir performans gösterdiğini belirterek, “Genç işsizliği, bir önceki yılın aynı ayına göre 3,1 puanlık bir iyileşme kaydederek yüzde 15,6’ya düşmüştür.” dedi.

Kadınlarda işsizlik oranının ise 11,3’lük seviyesiyle yaklaşık 10 yılın en düşük seviyesine indiğine dikkati çeken Yılmaz, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Şubat ayında istihdamımız 32,4 milyonu aşarken yüzde 49,3’e ulaşan istihdam oranımız da tarihimizin en yüksek seviyelerinde seyretmeye devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde ekonomik istikrarı devam ettiren politikaların yanı sıra özellikle genç ve kadınlar başta olmak üzere işgücü potansiyelini harekete geçirecek istihdam dostu politikalar izlemeye ve programımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.”