Kültür Sanat Kaynak: Hibya Haber Ajansı 20.05.2024 11:01 Güncelleme: 20.05.2024 11:42

Kayseri'deki müzeleri bir günde 2 bin 706 kişi ziyaret etti

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın Uluslararası Müzeler Günü'nde büyükşehir belediyesine ait müzelerin ücretsiz hizmet vermesi talimatı üzerine bir günde 2 bin 706 kişi ziyarette bulundu.
Kayseri'deki müzeleri bir günde 2 bin 706 kişi ziyaret etti

Büyükkılıç, Kayseri’deki büyükşehir belediyesi bünyesinde hizmet veren müzelerin Müzeler Günü’nde ücretsiz olması talimatı vererek binlerce kişiyi müzelerde konuk etti. Vatandaşlar müzelere 1 gün içerisinde 2 bin 706 kişi ziyarette bulundu.

Yakın zamanda Veli Altınkaya Basın Müzesi’ni vatandaşların hizmetine sunan Büyükkılıç yönetimindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 6 bin yılı aşkın tarihi ile Kültepe Kaniş-Karum’dan çıkarılan tablet ve kalıntıların sergileneceği Türkiye’nin en büyük 3 bin 500 metrekare büyüklüğündeki kayadan oyma müzesini de yakın zamanda açmayı planlıyor.

Öte yandan milyonlarca yıl öncesinden kalan Yamula Bölgesi’ndeki hayvan fosillerinin sergileneceği fosil müzesini de Kayseri’ye kazandırmaya gayet gösteren Büyükkılıç, yeni dönemde de Develi’de bulunan tarihi askerlik şubesinin müze ve kütüphaneye dönüştürülmesini, Koramaz Vadisi bölgesinde Koramaz Müzesi’ni ve ticaret şehri olan Kayseri’nin ticari geçmişine ışık tutacak olan Ticaret Müzesi’ni de kente kazandıracak.