Vakıf Katılım web
Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 30.05.2024 16:30 Güncelleme: 30.05.2024 12:42

Başkan Tugay'dan Bergama'da altın madenine karşı birlik mesajı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Bergama'da her yıl aynı dönemde yapılan geleneksel yayla serüvenini başlattı.
Başkan Tugay'dan Bergama'da altın madenine karşı birlik mesajı

Yaklaşık 13 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvan Çamavlu Merası’daki yaz yolculuğuna çıktı. Bergama’da Kozak’ı etkisi altına alan altın madeni hakkında bilgi alan Başkan Tugay, mücadele mesajı vererek “Sorunları ve riskleri burada bırakıp, şehrimizde hiçbir şey yok olmuyormuş gibi yaşamak gerçekten çok büyük bir yanlış. Hepimizin mücadele etmesi gerek” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Bergama'da geçimini hayvancılıktan sağlayan üreticilerin geleneksel olarak düzenlediği hayvan salımı törenine katıldı.  Çamavlu Köyü’nde düzenlenen geleneksel törende Başkan Dr. Cemil Tugay’ın yanı sıra Bergama Belediye Başkanı Prof. Dr. Tanju Çelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ziya Çavdar, Çamavlu Köy Muhtarı Mustafa Kocabaş, üreticiler, kooperatif ortakları, muhtarlar, çiftçiler ve yurttaşlar yer aldı. Geleneksel hayvan salımı öncesinde Başkan Tugay köy meydanında düzenlenen köy hayrına katıldı. Köy kahvesinde oturan Başkan Tugay, bölge halkıyla sohbet etti. Bergamalıların yoğun ilgisiyle karşılaşan Başkan Tugay’a Halide Ferhan isimli Çamavlulu üretici, binde bir görülen dört çatallı çam kozalağı hediye etti.

Hayvan salımının ardından açıklama yapan Başkan Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bölgenin kırsal kalkınması için desteklerin devam edeceğini ifade etti. Tugay, “Bugün konuk olarak davetliydim, geldim, gördüm. Bulunduğumuz yeri 17 köy kendi küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını yaz boyunca otlatmak üzere mera alanı olarak kullanıyor. Hakikaten olağanüstü bir yer. İnsan burayı görünce neleri koruması gerektiğini daha iyi anlıyor. Hayvanların doğal ortamda doğal şartlarda beslenerek yaşamaları, onların sütlerinin daha kaliteli, daha sağlıklı olması insana huzur veriyor” ifadelerini kullandı.