Vakıf Katılım web
EBEDİ YURT

"İman edip salih amel işleyenler, Firdevs cennetlerinde ağırlanacaktır. Onlar, orada ebedi kalacaklar ve hiç ayrılmak istemeyeceklerdir." Evet, cennet, Rabbimizin biz müminlere vaadidir." Kehf suresi ayet 107-108 "Rab olarak Allah'a, din olarak İslâm'a ve peygamber olarak Muhammed Mustafa (sav)'e gönülden iman edenler muhakkak cennete gireceklerdir." Müslim –Hadis

Cuma 24 Mayıs 2024 03:00
YURT

Yurt edinme, burası benim yurdum diyebilme, benim evim, ailem, çocuklarım, bağım, bahçem ve atım diyebilmeyi gerektiriyor.

Cuma 10 Mayıs 2024 03:00
DENİZ

"Sizi karada ve denizde gezdiren O Allah'tır. Bindiğiniz gemi, tatlı bir rüzgârla yolcuları alıp götürürken herkes büyük bir neşe içinde sevinir. Derken şiddetli bir fırtına kopup, dalgalar kendilerini her yandan sarınca ve dalgalarla iyice kuşatıldıklarını anlayınca, bütün samimiyetleri ile Allah'a yönelerek: "Eğer bizi bu felâketten sağ sâlim kurtarırsan hiç şüphesiz artık şükredenlerden olacağız" diye yalvarıp yakarırlar." Yunus suresi ayet, 22

Cuma 03 Mayıs 2024 03:00
EDEBİYAT

Edebiyat, yaşadıklarımızı, gördüklerimizi ve hayal ettiklerimizi estetik bir anlayışla kullanma sanatıdır. İnsan yaşadığı ailenin, kültürün ve anlayışın dilini konuşmasıyla başlar. İnsan hayatı boyunca diliyle kazanır, kaybeder, hükmeder, affeder ve itham eder. Dün, bugün ve gelecek için yol haritalarının biricik dilidir edebiyat. Oluş sırrıyla birlikte yeryüzü yolculuğunun evrensel anlayışlarla örgütlenmesini ve kayıtlara düşürülmesini gerçekleştirir.

Cuma 26 Nisan 2024 03:00
BÜYÜK DOĞU VE DİRİLİŞ

Cahit Zarifoğlu, şiiri, sanatı ve edebiyatı yaşadığı ülkenin, coğrafyanın seslerinden, yankılarından, türkülerinden, geleceklerinden toplar. Bunu içinde yaşadığı aileden, cemiyetten, okuduklarından, örnek aldıklarından ve takip ettiği dergi ve üstatlardan alır. İnsan, içinde doğduğu cemiyetin meyvesidir. Kökü sağlam olanın gövdesi de sağlamdır.

Cuma 19 Nisan 2024 03:00
ÖNCÜLER

Cahit Zarifoğlu, şiiri, sanatı ve edebiyatı yaşadığı ülkenin, coğrafyanın seslerinden, yankılarından, türkülerinden, geleceklerinden toplar. Bunu içinde yaşadığı aileden, cemiyetten, okuduklarından, örnek aldıklarından ve takip ettiği dergi ve üstatlardan alır. İnsan, içinde doğduğu cemiyetin meyvesidir. Kökü sağlam olanın gövdesi de sağlamdır.

Cuma 12 Nisan 2024 03:00
BAYRAMIMIZ BAYRAM OLSUN

Her şey bize bağlı. Bizim niyetimize, amellerimize, eylemlerimize, usullerimize, tavırlarımıza, duruşlarımıza bağlı. Halin durumu, ahvalin durumuna işaret eder. Günümüzü nasıl yaşamışsak bizi öylesi bir sonuç bekler. Yıl boyu bekleyip durduğumuz, sohbetlerimizde sıklıkla Oruç ayından, Ramazandan bahsettiğimiz olur. Geçen yılki Ramazan ayında böyle böyle yapmıştık dediğimiz olur. Bunlar bugüne dair işaretlerdir. Bugün geçen yıldan daha güzelini gerçekleştireceğimize azmimiz var demektir. Daha bir idrak ederek namazı, duayı, zikri, fikri (tefekkürü) ve Orucu geçireceğimize dair tavrımızı belirginleştirmiş oluruz.

Cuma 05 Nisan 2024 03:00
KÖKLER

"Kökler" Alex Haley'e ait bir roman. Amerika'nın yerlileri Kızılderililerdir, ayrıca yazmak icap eder. Bu romanda Zencilerin hayat öyküsü yedi kuşaktan "Kunta Kinte"ye varan yolculuk anlatılır. Bir vakitler "New York Times'in Bestseller listesinde elli hafta en çok satan kitaplar arasında yer almıştı. Zencileri köleleştirmenin anlatıldığı bu roman, Kuzey-Güney savaşlarından sonra en etkili hadise olarak bakılır Amerikalılarca. Köleleştirmeye karşı inançla karşı konulabileceğini fark eden Zenci Müslümanların kıyamını anlatır. Bir öncü kişinin yüreklere dokunuşla kitleler halinde İslam'a girerler. ​

Cuma 29 Mart 2024 03:00