Vakıf Katılım web
Eğitim Kaynak: Hibya Haber Ajansı 10.07.2024 18:01 Güncelleme: 10.07.2024 15:30

"Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı

Yurt içinde milletlerarası ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki özel öğretim kurumları ile yurt dışındaki ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarından alınan öğrenim belgesi ve diplomaların denklik işlemleri hakkında olan "Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.
"Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği'ne göre denklik merkezine başvuru yaparken yurt içindeki vatandaşlar için kimlik kartı veya nüfus cüzdanı, yabancı ülke vatandaşları için ise başvuru kimlik belgesi gerekecek. Yurt dışında ise başvurular eğitim müşavirliklerine/ataşeliklerine pasaport veya kimlik belgesiyle yapılacak.

Denklik işlemi, yurt içinde milletlerarası ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki özel öğretim kurumları ile yurt dışındaki ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarından alınan karne, transkript, öğrenim belgesi, sertifika, ayrılma belgesi, süresi içinde sunulmuş geçici mezuniyet belgesi ve diploma gibi belgelerin asıllarıyla gerçekleştirilecek.

Söz konusu belgelerin asıllarının bulunmaması halinde, ilgili makamlarca onaylanmış fotokopilerle de işlem gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmeliğe göre belge ibraz edemeyenler için yapılacak işlemleri şöyle duyurdu:

"Ders yılı içinde öğrenim belgesi olmadan gelen öğrencinin, eğitim öğretimden uzak kalmaması için hangi ülke, okul ve sınıfta okuduğuna dair velisinin yazılı beyanı doğrultusunda geçici olarak okula devamı sağlanacak, veliden öğrencinin öğrenim belgelerini üç ay içinde getirmesi istenecek. Savaş, afet veya sığınma nedeniyle denklik talebinde bulunanlardan belgelerini ibraz edemeyenler, seviye tespit sınavına alınacak ve sınav sonucuna göre sınıf seviyesinde denklik işlemi yapılacak. Denklik başvurusunda bulunan öğrencinin, farklı okul türlerine ait ibraz ettiği belgelere göre başarılı olduğu ders sayısı ve içeriği birlikte değerlendirilecek. Değerlendirmeler sonucunda öğrencinin, uygun ilköğretim ve ortaöğretim okullarından birine veya bir sınıf, alan, bölüm ya da dala denklik işlemi yapılacak."

Bakanlığın açıklamasına göre Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışında açılan okullar ile 17 Haziran 2016 tarihli ve 6721 sayılı Türkiye Maarif Vakfı Kanunu'na göre yurt dışında faaliyet gösteren okullardan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullardan gelen öğrenciler, denklik işlemine tabi tutulmayacak.