Vakıf Katılım web
Dünya Kaynak: Haber Merkezi 10.07.2024 17:12

Macaristan'ın AB Dönem Başkanlığı ilk kültürel açılışı

Macaristan Büyükelçiliği, 1 Temmuz – 31 Aralık 2024 tarihleri arasında, Macaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığını altı aylığına devralması vesilesiyle Ankara Resim ve Heykel Müzesi'nde, 7 Temmuz Pazar günü kültürel açılış programı düzenledi.
Macaristan'ın AB Dönem Başkanlığı ilk kültürel açılışı

Bu yılın aynı zamanda 2024 Macar-Türk Kültür Yılı olması, kapsamlı bir kültürel etkinlik düzenlenmesine olanak sağladı. Bu çerçevede, Gábor Kovács’ın özel koleksiyonundan oluşan “Berrak Semalar, Fırtınalı Zamanlar” başlıklı resim sergisinin açılışına, Macaristan Büyükelçisi Viktor Mátis, Türkiye Büyük Millet Meclisi AB Uyum Komisyonu Başkanı Burhan Kayatürk, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gábor Csaba, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Erkan Tarhan’ın yanı sıra diplomatik misyonların mensupları ve de Ankaralı çok sayıda sanatsever katıldı. 26 Ağustosa kadar, Resim ve Heykel Müzesi’nde ziyaret edilebilecek sergi, 19-20. yüzyıl Macar sanatçılarının tablolarından bir seçki.

 

Açılışta, Macaristan’ın en önde gelen koleksiyoncusu ve Macar kültürünün destekçisi Gábor Kovács, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Erkan Tarhan, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gábor Csaba, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Burhan Kayatürk ve Macaristan Büyükelçisi Viktor Mátis konuşma yaptı. Müsteşar Yardımcısı Gábor Csaba konuşmasında, AB Macar Dönem Başkanlığının genel hedeflerine değindi; bunlar, dünya ekonomileri arasında bağlantı, rekabetçilik, tarım politikası, AB genişleme politikası, yasa dışı göçle mücadele, savunma politikası, demografi sorunlarına çözüm arayışları. Büyükelçi Viktor Mátis, altı aylık dönem başkanlığı sırasında,  Türkiye ve AB arasındaki diyaloğa yardımcı olmaya odaklanacaklarını, bu çerçevede üst düzey diyalogları, Gümrük Birliğinin güncellenmesini ve de vize serbestisini destekleyeceklerini ifade etti.

 

Macaristan’ın AB Dönem Başkanlığı kültürel açılış programının ikinci bölümünde ise, 100. yaşını kutlayan Budapeşte Operet Tiyatrosu operet, dans ve orkestra sanatçılarının Resim ve Heykel Müzesi Türk Ocağı Salonu sahne üzerindeki Bozkurt’un altında sunduğu başarılı gala performansı Ankaralı sanatseverlerden büyük alkış aldı.