Siyaset - Politika Kaynak: Hibya Haber Ajansı 19.05.2024 16:00 Güncelleme: 19.05.2024 16:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençleri ve sporcuları kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Özel Programı'nda gençleri ve sporcuları kabul etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan gençleri ve sporcuları kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Sizlerin şahsında aydınlık yarınlarımızın güvencesi olarak gördüğüm tüm genç kardeşlerime buradan sevgilerimi, saygılarımı gönderiyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle sizlerle beraber olmanın, sizlerin bu heyecanını benim de taşımamın bahtiyarlığı gerçekten sözlerle ifade edilemez.

Bugün Türk gençliğini temsilen aramızda milli sporcularımızın yanı sıra siyasette, bilimde, müzikte ve çalışma hayatında başarılarıyla gurur kaynağımız olan gençlerimizle bulunuyorum. Her birinize, ülkemize, milletimize ve ailelerinize yaşattığınız mutluluklar dolayısıyla teşekkür ediyorum. Rabbim başarılarını daim eylesin.

Millet olarak Anadolu’nun kapılarını açtığımız Malazgirt Zaferi’nden beri üzerinde yaşadığımız bu topraklarda mücadele halindeyiz. Önce bu mücadeleyi Anadolu’yu vatanımız yapmak, ardından ebedi ve ezeli yurdumuz olarak korumak için verdik. Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesinin neferleri, daima gençlerdi. Daha 21 yaşında İstanbul’u fethederek çağ açıp çağ kapatan gençler tarih boyunca bu milleti zaferden zafere, başarıdan başarıya koşturdu.

Tüm dünyaya ‘Çanakkale geçilmez’ dedirttiğimiz o büyük destanın gizli kahramanları, gençlerden oluşuyordu. Gençler, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da ilk adımı atılan Milli Mücadele’nin de ön saftaki neferleri oldu.

19 Mayıs, esarete karşı özgürlüğün, yılgınlığa karşı umudun, teslimiyete karşı milletimizin hür ve bağımsız yaşama kararlılığının sembolüdür. 19 Mayıs, Milli Mücadele’yi başlatmakla kalmamış, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, milletimizin de kurtuluş mücadelesine dönüşmüştür. Bu vesileyle asırlardır istiklal ve istikbalimiz uğrunda gözlerini kırpmadan şehadete koşan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

Aynı ulvi gaye uğrunda çarpışırken yaralanan gazilerimizi şükranla yad ediyorum. Kuruluş Savaşımızın başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, milletimizin gözbebeği olan kahraman ordumuzun bütün mensuplarını bugün bir kez daha saygıyla anıyorum. Tarihimizde bir dönüm noktasını teşkil eden 19 Mayıs’ın gençlerimizin bayramı olması elbette tesadüf eseri değildir.

19 Mayıs tarihi, siz gençlerimiz için bir ilham ve umut kaynağı olmuştur. Tıpkı bin yıllık tarihimizde olduğu gibi gençlerimizin bugün de milletimizin her meselesinde en önde yerlerini aldıklarını memnuniyetle görüyoruz.

Mesela milli savaş uçağımız KAAN’ın geliştirilmesinde insanlı ve insansız hava araçlarımızın üretiminde gençler öncü roller üstleniyor. Bilimde, sanatta, medyada son dönemde özellikle sporda gençlerimiz daha fazla ön plana çıkıyor, kendilerinden daha fazla söz ettiriyor.

Gençlerimiz, ülkenin siyasi ve bürokratik karar mekanizmalarında daha fazla sorumluluk üstleniyor. Parlamentoda, belediye meclislerinde, belediye yönetimlerinde eskiye kıyasla daha çok sayıda genç arkadaşlarımız var. Yarınlarımızın teminatı olan Teknofest gençliği gerçekten hayatın her alanında gümbür gümbür gelmektedir. Bundan ve sizlerin başarılarından iftihar ettiğimizi özellikle belirtmek isterim.

Bölgesine ve dünyada yıldızı giderek parlayan Türkiye’nin sporda da başarı çitasını sürekli yükseltmesinden memnuniyet duyuyoruz. Geleneksel olarak güçlü olduğumuz branşların da ötesine geçerek yeni spor dallarında kürsüye çıkmaya, hatta kürsüyü domine etmeye başladık.

Sporcularımız, katıldıkları yarışmalardan artık madalyasız dönmüyor. Sporcularımız, başarılarının yanında centilmenlikleriyle de takdir kazanıyor.

Ülke genelinde spor altyapısına son 21 yılda yaptığımız yatırımların, inşa ettiğimiz tesislerin, sporcularımıza verdiğimiz desteklerin boşa gitmediğini görmenin sevincini yaşıyoruz. Sporcularımızın, uluslararası başarıları arttıkça gençlerimiz spora daha fazla yönelmeye, sporu bir kariyer olarak görmeye başladı.

2002 yılında bütün spor dallarında aldığımız madalya sayısı bin 481 adet iken 2023 yılı sonu itibarıyla bu rakam 7 bin 404’e yükseldi.

Son 7 yılda sporcu yetenek taramasıyla 7 milyon 706 bin evladımızın kabiliyetlerine baktık. Buna göre yönlendirmede bulunduk. 2021 yılında devreye alınan milli sporcu bursuyla başarılı sporcularımızı, akademik yolculuklarında da destekliyoruz. Daha burada tek tek sayamayacağımız nice çalışmayla spora ve sporcuya sahip çıkıyoruz.

Sporcularımız, Tokyo’da kazandıkları toplam 28 madalyayla milletimize gerçekten büyük bir sevinç yaşattılar. Olimpiyatlarda yakalanan ivmeyi ve ruhu daha sonra da devam ettirdiler. Geçtiğimiz hafta karate, okçuluk, tekvando ve diğer bazı spor dallarında yine müjdeli haberler aldık. Tüm sporcularımızı buradan bir kez daha tebrik ediyorum.

Şimdi önümüzde 2024 Paris Olimpiyatları var. Başarı tablomuza Paris’te inşallah yeni yıldızlar ekleyeceğiz. Bu konuda ben sporcularımıza güveniyorum. Sizlerden yine göğsümüzü kabartacak güzel haberler bekliyorum.

Türkiye’nin en büyük gücü, milletimizin en büyük umudu sizlersiniz. Ülkemizi, parlak ideallerine ulaştırmak için çok çalışacağınıza yürekten inanıyorum.”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanım, her biri ayrı bir başarı hikayesi taşıyan gençlerimizi ve sporcularımızı kabulleriniz için şükranlarımı arz ediyorum. Türkiye Yüzyılı’nın ilk  gençlik haftasında medeniyet bayrağımızı yarınlara taşıyacak olan gençlerimizle huzurunuzda olmanın heyecanı içerisindeyiz.

Tarihimizin en önemli kırılma noktalarından biri şüphesiz 19 Mayıs’tır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele neferleri, 105 yıl önce Samsun’da istiklal meşalesini yakmış ve işgalci güçlere karşı zafere giden yolun ilk adımını atmışlardı. 19 Mayıs’ı kırılma noktası yapan ve o gün o meşaleyi yaktıran bir ruh, o ruhun mayasında ise inanç, azim, cesaret ve kararlılık vardı. Bugün karşımızda oturan gençlerimize bakınca o ruhun hala canlı olduğunu iftiharla görüyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım, muhteşem bir istikbal inşa etmek için gücü yine kendi göklerimizde, tarihimizde aramak gerektiği konusunda en büyük ilham kaynağımız sizlersiniz.

Sizlerin gençlerimize olan ilgi ve muhabbetiniz, eğitime, bilime, sanata ve spora olan desteğiniz bizim her zaman en güçlü motivasyonumuz olmuştur.”

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in konuşmasından bazı satır başları şöyle:

 “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı yürekten kutluyorum. Ülkemizin ikinci astronotu olarak Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın önderliğinde başlatılan Milli Teknoloji Hamlesi ve Milli Uzay Programı kapsamında ülkemizi dünya çağında ve dahi dünyanın dışında da en iyi şekilde temsil etmek için var gücümle çalışıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin uzaydaki varlığını güçlendirmeyi ve bu gururu her bir vatandaşımızın yüreğinde yaşatmayı hedefliyorum. Cesareti, azmi ve başarılarıyla adını tüm dünyaya duyurmuş Türk milletine karşı bu kıymetli sorumluluğu yerine getirmeyi bir onur olarak görüyorum.

 Türkiye’nin gücü, gençliği olarak yeni nesil teknolojiler üreten tüm kritik alanlarda yetkinlik, bilgi ve söz sahibi olan sürdürülebilir projelerle geleceğimizi sağlam temeller üzerine inşa etme çabamızı Teknofest kuşağı olarak her koşulda sürdüreceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanım, Türkiye Yüzyılı vizyonunu emanet ettiğiniz biz gençler, son devletimiz Türkiye Cumhuriyetimize güçlü bir şekilde sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tekrar tebrik ediyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını saygıyla anıyorum.”