EFSANE OYUN "KÜHEYLAN" YENİ SEZONU 10 EKİM'DE AÇIYOR!

Kültür Sanat Cuma 29 Eylül 2023 12:51

"Küheylan yenilikçi ve cesur bir oyun. İnsanın kendisiyle yüzleştiği birçok soru soruyor, sordurtuyor."

Efsane oyun "Küheylan" Yeni Sezonu 10 Ekim'de Açıyor!

“Küheylan yenilikçi ve cesur bir oyun. İnsanın kendisiyle yüzleştiği birçok soru soruyor, sordurtuyor.”

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment ortak yapımı ile sahnelenen efsane oyun “Küheylan”, ikinci sezonuyla seyircinin karşısına çıkacak. Sahnelendiği günden bu yana kapalı gişe devam eden “Küheylan” görkemli prodüksiyonu, çarpıcı hikayesi, etkileyici kostüm ve maske tasarımlarıyla 10 Ekim’de İstanbul Zorlu PSM’de tiyatroseverlerle buluşacak.

Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, 1970’li yıllarda Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde sahnelenen ve sinema uyarlaması ile de ilgi uyandıran “Küheylan”, ikinci sezonuyla 10 Ekim’de seyirci karşısına çıkıyor.

Geçen sezon büyük yankı uyandıran “Küheylan”ın başrollerinde; Kerem Alışık (Martin Dysart), Emir Özden (Alan), Hatice Aslan (Dora), Devrim Nas (Frank), Açelya Devrim Yılhan (Hesther), Gizem Katmer (Jill), Dilara Ük (Hemşire), Bertan Dirikolu (Dalton), Sercan Batık (Atlı) ve Oğuzhan Keskin (Maya) yer alıyor. 

Oyunda psikiyatrist Martin Dysart karakterini canlandıran Kerem Alışık, seyirciyle Küheylan sahnesinden buluşmayı heyecanla beklediğini dile getirirken, oyunla ilgili olarak da şunları söyledi; “Küheylan yenilikçi ve cesur bir oyun. İnsanın kendisiyle yüzleştiği birçok soru soruyor, sordurtuyor. Psikoloji ‘Senin bir başka insanla karşılaşmanın mutlaka bir nedeni vardır. Ya sen onun hayatını değiştirmek için gelmişsindir ya da o senin’ der. Oyun, toplum normları adına bireyin tutkusunun söndürülüp söndürülmemesini tartışmaya açıyor.”

Barış Erdenk’in rejisi ile sahnelenen oyunun biletlerine Biletix ve Passo’dan ulaşılabiliyor.  

Küheylan Oyun Tarihleri

10 Ekim 2023, Salı - Zorlu PSM Platinum Sahnesi

22 Ekim 2023, Pazar - Zorlu PSM Platinum Sahnesi

23 Ekim 2023, Pazartesi - Zorlu PSM Platinum Sahnesi

31 Ekim 2023, Salı - Zorlu PSM Platinum Sahnesi

18 Kasım 2023, Cumartesi – Ankara MEB Şura Salonu

20 Kasım 2023, Pazartesi – Selçuklu Anadolu Oditoryum

KÜHEYLAN KÜNYE:

OYUNCU KADROSU:

KEREM ALIŞIK :  MARTIN DYSART

EMİR ÖZDEN :    ALAN STRANG

HATİCE ASLAN: DORA STRANG

DEVRİM NAS : FRANK STRANG

AÇELYA DEVRİM YILHAN: HESTHER SALOMON

GİZEM KATMER : JILL MASON

DİLARA ÜK : HEMŞİRE

BERTAN DİRİKOLU : DALTON

SERCAN BATIK : GENÇ BİR ATLI

OĞUZHAN KESKİN : MAYA

YAPIMCILAR : ÇOLPAN İLHAN & SADRİ ALIŞIK TİYATROSU VE PIU ENTERTAINMENT

YAZAN : PETER SHAFFER

ÇEVİREN : SEVGİ SANLI

YÖNETEN : BARIŞ ERDENK

DEKOR TASARIM : MERVE YÖRÜK

IŞIK TASARIM : CEM YILMAZER

MÜZİK : GÜRKAN ÇAKICI

KOSTÜM TASARIM : GÜL SAĞER

HAREKET DÜZENİ : SİBEL ERDENK

DRAMATURG : IRMAK BAHÇECİ

FOTOĞRAFLAR : LEVENT ÖZDEMİR

ASİSTANLAR : BÜŞRA TEZCAN – ARAL ÇOLAK

KÜHEYLAN KONU:

Psikiyatrist Dr. Dysart arkadaşı olan yargıcın ricası üzerine 17 yaşındaki Alan’ın tedavisini istemese de üzerine alır. Alan, hafta sonları çalıştığı yerde demir bir çubukla sekiz atın gözünü kör etmiştir. Anne babasına göre atlara çocukluğundan beri hayran olan Alan’ın yaptığı akıl almaz bir vahşettir. Hastaneye yatırılan Alan’ın vakası Dysart’ın kariyerinde de hayatında da bir dönüm noktası olacaktır. Dysart, Alan’ı bu vahşi eylemi yapmaya iten sebepleri bir dedektif gibi açığa çıkartırken istemese de mesleğinin faydasını ve zararlarını sorgulamaya başlar. Tedavi ilerledikçe Dysart’ın mesleğinin değil bizzat hayatının temelleri de sarsılmaya başlar. Alan’la her konuştuğunda kendinden ve zihnindeki sorulardan kaçmakta zorlandığını fark eden Dr. Dysart, normal olan ve olmayan, siyasi ve dini baskı gibi kavramların tümünü yeniden düşünmek zorunda kalacaktır. Doktorun kendine sorduğu en önemli soru ise oldukça can alıcıdır: Kendisinin hiç sahip olmadığı bir tutkuya sahip olan bu genci iyileştirirse Alan hala Alan olabilecek midir? Yoksa tutku duyamayan biri, boş bir kabuktan mı ibarettir?

ABONE OL