Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 28.02.2024 14:00 Güncelleme: 28.02.2024 14:11

DEVA Partili Karal: "Süt üretiminde büyük sorunlar yaşanıyor"

DEVA Partili Hasan Karal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın açıkladığı 2024-2028 Hayvancılığın Yol Haritası'nı değerlendirdi.
DEVA Partili Karal: "Süt üretiminde büyük sorunlar yaşanıyor"

Uygulanan yanlış tarım politikaları dolayısıyla hayvancılığın can çekiştiğini söyleyen Karal, açıklanan yol haritasının geç kalınmış bir çalışma olduğunu vurguladı.

Karal, Bakan Yumaklı’nın yol haritasında belirttiği çözüm önerilerinin bir ‘kıymet-i harbiyesi’nin kalmadığını ifade ederek, “Hükümet özellikle son yıllarda tarımı ve hayvancılığı çok büyük bir çıkmaza sürükledi; çiftçiyi, üreticiyi, emekçiyi yalnız bıraktı. Fiyatları görüyoruz, kırmızı ete erişmek imkansız halde.” dedi.

Süt üretiminde büyük sorunlar yaşandığını öne süren Karal, “Mazot, yem, her türlü maliyet hızla artarken üretici ne yazık ki fiyatı aynı oranda artıramıyor. Fiyat artsa ürününü satamıyor. Kasapta, marketlerdeki et ve süt fiyatı buna rağmen tüketiciye çok pahalıya geldiği için tüketim azalıyor. Talep düşük, maliyet yüksek olunca üretici para kazanamadığı için üretimden çekiliyor. Bunun sonucu olarak da hem et üretimi hem süt üretimi çıkılmaz bir hal alıyor.” diye konuştu.