Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 16.05.2024 10:00 Güncelleme: 16.05.2024 13:24

Karal: Doğu Karadeniz bölgesindeki üreticilerimiz, çay müstahsillerimiz isyanda

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın yaş çay maliyetleriyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi.
Karal: Doğu Karadeniz bölgesindeki üreticilerimiz, çay müstahsillerimiz isyanda

Karal, bakanlığın internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurduğu destekleme primi ile birlikte 19 lira olan yaş çay alım fiyatının bu yıl ilk kez enflasyon oranının altında kaldığını belirterek, 205 bin çay üreticisinin hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Hükümetin, üreticinin karşısına çıkmaya cesaret edemediği için yaş çay alım fiyatını sosyal medyadan duyurulduğunu anımsatan Karal, açıklamasına şöyle devam etti:

“Yüksek enflasyon her alanda olduğu gibi çay sektörünü de olumsuz etkiledi. Geçen yıla göre maliyetler yüzde 100’ün üzerinde arttı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen üretimden vazgeçmeyen, çay tarımının sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlayan çay üreticilerimiz, 25 lira gibi bir rakam beklerken yaş çay alım fiyatının 19 lira olarak açıklanmasıyla hüsrana uğradı. Tüm Doğu Karadeniz bölgesindeki üreticilerimiz, çay müstahsillerimiz isyanda. Haklı olarak, bugüne kadar görülmemiş tepki ortaya koyuyorlar. ”