Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 28.05.2024 15:00 Güncelleme: 28.05.2024 15:16

Başkan Altay: Çiftçimize verdiğimiz desteklerle milli ekonomiye katma değer sağlıyoruz

Konya Büyükşehir Belediyesi, bitkisel ve hayvansal üretime katkı sağlamak amacıyla tarıma ve tarımsal projelere destek olmayı sürdürdü.
Başkan Altay: Çiftçimize verdiğimiz desteklerle milli ekonomiye katma değer sağlıyoruz

Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarımda öncü olmaya ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ederken bir yandan da çiftçilere ekonomik olarak destek olmayı sürdürdüklerini belirtti.

Başkan Altay, “31 ilçemizdeki çiftçilerimizin bitkisel ve hayvansal üretimlerinin artırılması, kaba yem açığının kapatılması, kendi kaba yemlerini üretmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen projemiz kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda Konya Büyükşehir Belediyesi olarak yüze 50 hibe destekli 2023-2024 üretim sezonunda çiftçilerimize 24 bin 200 dekar alanda 242 bin kilogram sertifikalı Macar fiği tohumu desteğinde bulunduk.” dedi.

Macar fiğinin kuraklığa dayanıklı olması dolayısıyla Konya ovası için uygun bir bitki olduğunu anımsatan Başkan Altay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bölgemiz için önemli bir ürün olan Macar fiği, kuraklığa dayanıklı olduğu için kıraç arazide az su tüketen bitkilerle karışım yapılarak ekim yapılması sayesinde fazla su tüketiminin önüne geçiyor. Bu sayede verdiğimiz yem bitkileri destekleriyle verimli hayvancılık ile hayvansal üretimde girdi maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olarak, çiftçilerimize ve özellikle de milli ekonomiye katma değer sağlamış oluyoruz.''

Konya’nın Kavak Mahallesi’nde Macar fiği tohumu desteğinden faydalanarak ekim yapan çiftçiler, hasat yaptı. Tohumların kalitesinden ve desteklerden çok memnun olduklarını belirten çiftçiler, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

Çiftçiler, Macar fiği tohumu desteklemesiyle bu yıl yaklaşık olarak 17 bin ton kuru ot verimi hedefliyor.