Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 18.04.2024 15:00 Güncelleme: 18.04.2024 15:26

Bakan Ersoy: Türk vatandaşları için bir ayrıcalık getirdik

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na ilişkin açıklama yaptı.
Bakan Ersoy: Türk vatandaşları için bir ayrıcalık getirdik

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, yasanın birkaç önemli değişiklik içerdiğini belirterek, “Yasa tabii birkaç önemi değişiklik içeriyordu. En önemli değişiklik aslında rehberlikle ilgili bazı kararların, uygulamadaki kararların Bakanlık yetkisine tekrar geri verilmesi. Onun dışında özellikle yabancı dil sınavlarıyla ilgili bir düzenleme getirildi. Artık ÖSYM’deki kriterler esas alınarak ÖSYM sınavları baz alınarak yapılıyor.” dedi.

Türk vatandaşları için bir ayrıcalık getirdiklerini söyleyen Bakan Ersoy, “Türkçe bilmesi yeter. Yani Türk vatandaşlarına çıkacak olan rehberlerin yabancı dil bilmesi artık gerekmiyor. Sadece Türkçe bilmeleri, kendi anadillerini konuşuyor olmaları, rehberlikle ilgili eğitimleri tamamlamış olmaları yeterli. Zaten herhangi bir Türk gruba İngilizce anlatma gerekmiyor, Fransızca anlatma gerekmiyor, Almanca anlatma gerekmiyor.” diye konuştu.

Ersoy, Hanutçulukla ilgili rehberlik ruhsatını iptaline kadar varan ve para cezaları içeren yeni yaptırımlar getirildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“En hassas konulardan biri bu. Maalesef yoğun bir şekilde turizmde, halkın anlayacağı dilde komisyonculuk diyelim, rehber camiası hantçuluk diye geçiyor, bu maalesef çok yaygın. Turizmin en büyük tehlikelerinden biri. Gelişmiş turizm ülkelerinin hiçbirinde böyle bir şey yok ama maalesef ülkemizde çok yoğun bir şekilde var. Biz de bunlarla çok etkili bir şekilde savaşmak istiyoruz. Yasada bazı düzenlemeler yaptık, gerekirse başka düzenlemeler de ileride yaparız.”

Hedeflerinin dünyada ilk üçe girmek olduğunun altını çizen Ersoy, “Çok hızlı bir şekilde de regülasyonlar yapıyoruz. Sadece hani rehberlikle ilgili düzenlemeler değil, biliyorsunuz turizm konutlarının düzenlemesi, konaklama tesislerinin belgelendirmesine kadar şu son dönemde birçok yenilik geldi. Tabi bunların adaptasyonu düzenlenmesi, uyum sağlaması bir süreç. Bu süreci de kısa bir sürede Türkiye olarak tamamlayıp rakip olarak gördüğümüz 60 milyon–100 milyon bandında turist alan ülkeler seviyesine ülkemizi getirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.