TDV sağ 160x600

ALEVLERDEN KURTARMAYA ÇALIŞTIĞI ZİHİNSEL ENGELLİ OĞLUYLA HAYATINI KAYBETTİ

Konya Pazartesi 02 Mayıs 2022 15:42

Konya'nın Bozkır ilçesinde yangın nedeniyle göçen müstakil evin enkazında anne ile zihinsel engelli oğlunun cesedine ulaşıldı.

Alevlerden kurtarmaya çalıştığı zihinsel engelli oğluyla hayatını kaybetti

Dereköy Mahallesi'ndeki müstakil evde çıkan yangında soğutma çalışmaları tamamlandı.

Yangın nedeniyle göçen evin enkazında ilk olarak zihinsel engelli olduğu öğrenilen Mehmet Ali'nin (35) ardından annesi Havva Yar Sırım'ın (75) cenazesine ulaşıldı.

Cenazeler, otopsi için Bozkır Devlet Hastanesine gönderildi.

Dereköy Mahallesi'nde dün ekmek tandırından çıkan alevlerin kısa sürede Havva Yar Sırım'ın yaşadığı evi sarması nedeniyle yangın çıkmıştı. İtfaiye ekiplerince yangının söndürülmesinin ardından çatısı çöken evde anne ile oğlunun olabileceği ihtimali üzerine arama çalışması başlatılmıştı.

Anne ile zihinsel engelli oğlunun yaşamlarını kaybetmesine neden olan yangına müdahale eden komşular yaşananları anlattı. 

Bayram dolayısıyla İstanbul'dan ilçedeki yakınlarının yanına gelen Mustafa Kaygısız, çok üzgün olduklarını, Havva Yar Sırım'ın eşi Mustafa Sırım'ın 3 yıl önce kanserden vefat ettiğini söyledi.

Dün akşam saatlerinde iftar hazırlığı yaptıkları sırada cami hoparlöründen köyde yangın çıktığına dair anonsu duyduklarını belirten Kaygısız, "Anonsu duyar duymaz evden çıktım. Komşuların anlattığına göre oğlunun canı tandır ekmeği istemiş. Kadın da tandırda ekmek yaparken yangın çıkmış." dedi.

"Anne yüreği, evladının içeride kalmasına dayanamamış"

Kaygısız, Havva Yar Sırım'ın yangın sırasında evin balkonuna çıkarak diğer komşulardan yardım istediğini aktardı.

Yaşlı kadının, itfaiye ekiplerini beklemeden oğlunu evden çıkarmaya uğraştığını belirten Kaygısız, şöyle konuştu:

"Anne yüreği, evladının içeride kalmasına dayanamamış. Altı samanlık olan evde çıkan yangın çok güçlü olduğu için çökme meydana geldi. İtfaiye ekiplerinin yangını söndürmesinin ardından ilk olarak engelli olan Mehmet Ali'nin cenazesine, sabah saatlerinde de annenin cenazesine ulaşıldı. Kadın, devletin çocuğu için verilen engelli bakım parasıyla geçiniyordu, İstanbul'da bir oğlu, Tekirdağ'da da bir kızı var."

"İstese kendini kurtarabilirdi"

Ailenin 15 yıllık komşusu İbrahim Yılmaz da yangını görür görmez evdeki musluğa hortum bağlayıp su tutmaya başladığını söyledi.

Yangının rüzgarla beraber çok hızlı yayıldığını dile getiren Yılmaz, "Kadın evdeki engelli oğlunu evden çıkarmak için çok uğraştı. Havva abla balkondan yardım isterken 'Çocuk içerden çıkmıyor.' diye bağırmış. İstese kendisi yangından kurtulurdu. Çocuğu bırakmamak için mücadele ederken kendisi de evde kaldı." diye konuştu.

Dereköy Mahallesi'nde dün ekmek tandırından çıkan alevlerin kısa sürede Havva Yar Sırım'ın yaşadığı evi sarmasıyla yangın çıkmış, itfaiye ekiplerince yangının söndürülmesinin ardından çatısı çöken evde anne ile oğlunu arama çalışması başlatılmıştı. Evin enkazında Mehmet Ali (35) ile annesi Havva Yar Sırım'ın (75) cenazesine ulaşılmıştı.

ABONE OL